gilbertandsullivan.org.au

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

1998 - Utopia Limited

Utopia Banner

DIRECTORS
Director: Diana Burleigh
Musical Director: Paul Barton
13, 14, 20, 21 November
at the Phoenix Theatre, Burwood


CAST
King Paramount: Richard Burman
Scaphio: Kyp Iacovou
Phantis: Ron Pidcock
Tarara: Tony Rainer
Calynx: Philip Younger
Lord Dramaleigh: William Bromhead
Captain Fitzbattleaxe: David Mashiko
Captain Corcoran: Rod Skinner
Mr. Goldbury: Jon Bennett
Sir Bailey Barre: Troy Shanks
Mr. Blushington: Colin Polites
Princess Zara: Christine Keys
Princess Nekaya: Chrysilla Jo Allan
Princess Kalyba: Adele Failla
Lady Sophy: Diana Hatch
Phylla/Salata: Laura Caire
Melene: Robyn Pidcock
First Life Guards: Peter Angwin, Trevor Dawson, Geoff Hirst, Max Morris

CHORUS
Rod Chappel, David Gerard, Judy Hall, Naomi Harrison, Julia Konig, Susan Marshall, Ellena McDonald, Jenny McDonald, Caroline Mould, Emma Payne, Frank Platford, Robert Porter, Sally Roose, Suzanne Skinner, Carli Walker, Graham Whiteside, Linda Wood, Martin Wright, Sue Younger

ORCHESTRA
Violin: Rohan Mack, Bruce Clapperton, Sophie Clapperton, Bronwyn Henderson, Adrian Watkins, Eleanor McGuire
Viola: Graeme Barker, Deirdre O'Grady
Violoncello: Italia Savina, Alice Levan
Double Bass: Earle Hunter,
Flute: Leanne Neely, Sam Cooke
Oboe: Jeremy De Korte
Clarinet: Jemima Bunn, Gillian Willis
Bassoon:
Claire Bancroft
French Horn: David Rampart, Kate Peart
Trumpet: David Dowsey, Jenny Stengards
Trombone: Helen Giokas, Gordon Crompton
Percussion: Elissa Goodrich
CREW
Production Manager: Ron Pidcock, Trevor Dawson
Personnel Coordinator: Susan Marshall
Stage Manager: John Larcombe
Accompanists: Lorraine Long, Graeme Burnham
Artwork: Jenny McDonald
Choreographer: Robyn Collins
FOH: Alan Luxton
Lighting: Stuart Clark
Fellow Spots: Fiona Bennet, Alison Campbell Rate
Photography: Robin Halls
Programme: Alison Campbell Rate, Diana Hatch
Prompt: Valina Rainer
Properties: Kathy Smith
Publicity: Shanna Hetrick, Susan Marshall
Rehearsal Suppers: Laura Caire, Julia Konig
Set Construction: Trevor Dawson, Gordon Bull
Set Design: Jenny McDonald
Special Effects: Meegan Ainslie
Stage Crew: Gordon Bull, Tom Davie
Wardrobe: Sue Younger with Robyn Pidcock, Suzanne Hume, Jenny McDonald
Wigs: Catherine Rooney